Hatha Yoga

‘Güçlü’ anlamına gelen Hatha, en temel ve en yaygın olarak uygulanan yoga türlerinden biridir. Hatha Yoga yaparak, bedeni arındırmak, zihin ve vücutta meydana gelen tıkanıklıkları gidermek amaçlanır. Bedeni ve zihni; asanalarla yani fiziksel çalışmalar, nefes ve meditasyonla sakinleştirerek dengelemek hedeflenir. Günümüzde Astanga, Vinyasa, Power, Iyengar gibi yoga türleri Hatha yoganın koludur. Yogaya yeni başlayanlarla için Hatha Yoga - Yoga 1 dersleri uygundur. Ayrıca her seviyedeki öğrencilerin Yoga 1 derslerine katılımı önerilir.

Yin Yoga

Yin Yoga, yang formunda olan hatha yoga ve türlerinin aksine kas dokusunu değil bağ dokusunu hedef alarak çalışır. Yin Yoga’da pozlarda 3 ila 5 dakika arasında uzun süreli olarak kalınır. Yin yoga derslerinde kaslar tamamen rahat bırakılır ve bağ dokusunun gerilmesi ve esnemesi amaçlanır. Meditatif yönüyle sakinliğe davet eden yin yoga derslerinde bedendeki enerji hatları meridyenler üzerinde derin bir çalışma gerçekleştirilir. Yin yoga derslerinin ardından tüm bedene masaj yapılmış gibi bir rahatlama ve gevşeme hissi yaşanabilir. Pasif, içe dönük ve sakin bir enerjinin hakim olduğu bu dersler her seviyeden öğrenci için uygundur. Ancak en az 8-10 başlangıç yoga dersine katılan öğrencilerin yin yogaya başlaması önerilir.

Yoga Terapi

Yoga terapi, zihinsel ve fiziksel sağlığı iyileştirmek ve korumak için bedensel çalışmalar, nefes egzersizleri ve meditasyon ile özelleştirilmiş hareketleri kullanan bir yoga stilidir. Bedensel rahatsızlıkları veya hareket kısıtı olan kişiler, uzun süre egzersiz yapmamış kişiler ve ileri yaşlardaki kişiler ile özel hareket ihtiyacı bulunan herkes yoga terapinin şifa veren gücünden yararlanabilir. Boyun, bel düzleşmesi veya fıtığı ve bulunanlar, skolyozu olanlar ya da kronik ağrı yaşayanlar ile çeşitli sakatlıklar geçiren kişiler için de uygundur. Ancak yoga terapi bir tedavi yöntemi değildir. Tedavi süreçlerine sadece destek sağlar. Bu sebeple sağlık problemi yaşayan kişiler mutlaka doktorundan görüş almalı ve dersin eğitmenine yaşadığı problemle ilgili bilgi vermelidir.

Ashtanga Yoga

Ashtanga Yoga, Sri K. Pattabi Jois tarafından günümüze aktarılan bir yoga stilidir. Ashtnga yogada birbiri ardından ilerleyen toplam 6 seri vardır. Bu yoga stilinde, içsel ısı ve terleme meydana gelir. Ashtanga pratiğiyle kas ve organlar toksinlerden arınır, dolaşım düzenlenir. Beden hafifler ve güçlenir, zihni ise sakinleşir.

Vinyasa Yoga

Vinyasa yoga, her nefeste bir duruştan diğerine geçilen, akıcı bir yoga stilidir. Vinyasa yoga derslerinde, nefes ve hareketin senkronizasyonu araştırılır. Pozlar arası geçişlerin akıcı biçimde gerçekleştiği, nefes ve hareketin eş zamanlı akışına özen gösterilen derslerdir.

Yoga Yolculuğuna Bugün Başla!