Yoga Öğretisinde Yoga’nın 8 Basamaklı Yolu Nedir?

M.Ö. 200’lerde o döneme kadar sözlü olarak aktarılan Yoga öğretisini “Yoga Sutraları”nda yazıya döken Patanjali, Yogayı birbiri ile iç içe geçen sekiz kolda anlatıyor. Ashtanga olarak da bilinen (ashto: 8, anga:kol) sekiz kolu aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

1.Yama

2. Niyama

3. Asana

4. Pranayama

5. Pratyahara

6. Dharana

7. Dhyana

8. Samadhi

Bu yazıda Yama diye belirtilen nedir, biraz onları inceleyelim.

Kendimiz ve çevremiz ile olan bağı oluşturan etik kurallara Yama deniyor. Yamalar, enerjimizi, çevremiz ve kendimizle olan ilişkimizde nasıl kullanmamız gerektiği konusunda bize yol gösteriyor ve kendi içinde 5’e ayrılıyor: Ahimsa, Satya, Asteya, Brahmacharya ve Aparigraha.

1.Ahimsa

şiddetsizlik

Yamalarin ilk öğretisi olan AHİMSA; şiddetsizlik anlamına geliyor. Tüm canlılara karşı şefkatli olma erdemi olarak tanımlanıyor. Tüm canlılara olan şiddetsizlik ve şefkatle yaklaşımın özü ise kendine şefkatten geçiyor.

Başarılı olduğunu kanıtlamak için kendini incittiğin oldu mu? Kendine karşı sabırsız davranarak yıkıcı bir yorumda bulunduğun oldu mu? Başkasına yönelttiğinde onları kıracağın için dile getirmediğin bu yorumları neden kendine layık görüyorsun?

Ahimsa’yı yoga matında uygulamak, kendine karşı şiddetsiz bir şekilde pratiğini deneyimlemek ile mümkün oluyor. Bazı günler kendini güçlü ve dengede hissedersin, çok derin ve zorlayıcı bir pratik sana iyi gelebilir. Bazı günlerde ise pozlar arasında daha fazla es verme ve çocuk pozisyonuna geçme ihtiyacı duyarsın. Ahimsa temelli bir yoga pratiğinde kendine karşı şefkatli olarak çevredekilerin düşüncelerine takılmadan ve egonu bir kenara koyarak ihtiyacın olduğunda zorlamak yerine çocuk pozisyonuna geçersin…

2.Satya

doğru olana adanmışlık

Çevremiz ve kendimizle olan ilişkilerimizde bize yol gösteren ilkeler olan yamaların ikinci öğretisi olan SATYA, doğru olana adanmışlık anlamına geliyor.

Çevremizle olan ilişkilerimizde dürüst olduğumuzu düşünüyoruz. Ancak çoğu zaman hayır demek bizi zorladığında ‘beyaz’ bir yalana başvuruyoruz. Arkadaşın ‘Bugün buluşalım mı?’ diye sorduğunda ‘Bugün yalnız kalmaya ihtiyacım var’ demek yerine yorgunum, hava çok soğuk/çok sıcak, çalışmam lazım gibi yalanlara başvuruyor musun?

Kendinle olan ilişkinde de o an sana iyi gelecek yolu seçmek yerine doğru olduğuna inandığın için sana iyi gelmeyen ama denenmiş yolda ilerlemeye devam ettiğin oluyor mu? Daha önce güne 15 dakikalık yürüyüş ile başlamamış olabilirsin, bu denememen gerektiği anlamına gelmiyor.

Öte yandan, yamalarda Satya’dan önce Ahimsa anlatılıyor. Bu da önce Ahimsa’nın benimsenmesi, sonrasında Satya anlayışının oturmasının Yoga yolu olmasından geçiyor.

Yoga matının üstünde de kendine Satya ile yaklaşmalısın. Nazik olmayı benimse ve kendine, bedenine karşı dürüst ol. Bunu hırsına yenik düşüp limitlerini zorlamadan yapabilir misin?

3.Asteya

hırsızlık yapma

Yamaların üçüncüsü: ASTEYA, hırsızlık yapmama anlamına gelir. Her türlü hırsızlıktan uzak durulması gerektiğini belirten bu ilke, zihinsel, sözel ve fiziksel hırsızlığın karşısındadır.

Başkasının eşyasını çalmak ile başkasının fikrini kendi fikri gibi göstermek arasında bir fark yok. Başkasının zamanını izni olmadan harcamak da farklı bir örnek.

Bizim olmayanı izinsiz olarak neden alırız? Hırsızın çalma ihtiyacı kendisinde olmayanı isteme güdüsünden ortaya çıkıyorsa sürekli olarak başkasının hayatındakileri isteyen bir insan da hırsız ile aynı noktada değil mi?

4. Brahmacharya

enerjini doğru kullan

Yamalrın dördüncüsü BRAHMACHARYA, kimi kültürlerde cinsel perhiz, cinsellikten kaçınma anlamında kullanılsa da her anlamda aşırılıktan kaçınma olarak yorumlanmalıdır. Kişinin enerjisini dengeyi bulmak için kullanmasını hayatta huzur ve mutluluğun reçetesi olarak düşünebiliriz.

Dengeyi bulmak için de bedenimizi, ruhumuzu dinlemek ve gerçekten neye ihtiyacımız olduğunu araştırmamız gerekiyor.

Enerjini olmadığın biriymiş gibi görünerek harcamak yerine sadece "olmaya" ne dersin?

Yoga matında güçlü görünmek için bir pozda ‘istersen blok kullanabilirsin’ dendiğinde bile elini ayak bileğine ya da yere yaslamaya çalışmak, enerjini boşa harcamak olabilir. Derin bir nefes al ve pozun keyfini çıkar.

5. Aparigraha

tutunma

Yamaların sonuncusu olan APARİGRAHA, tutunmama anlamına geliyor. Hem nesneler hem de canlılara tutunmamak, bağlanmamak olarak tanımlanan Aparigraha’yı, yaşamaya devam etmek için sadece kendin olma, sahiplenici bir şekilde bağlanma arzusunu bırakmak olarak düşünebiliriz.

Modern hayattaki tüketim alışkanlıkları çerçevesinde bunu uygulamak zorlayıcı olabiliyor, çünkü ihtiyacın olmayanı almak, istiflemek normalleşmiş durumda. Aslında ihtiyacımız olmayan giysiyi, ev eşyasını almak çok doğal gibi görünüyor. Yiyecek için de aynı şey geçerli; bitiremeyeceğimiz yiyecekleri buzdolabına doldurarak kendimizi güvende hissediyoruz.

Kendini güvende hissetmek için, kendine güvenli bir alan yaratmak için tutunduğun nesnelerin ne kadarı seninle birlikte büyüyor? Sen her an büyüyorsun, hayat sürekli olarak değişiyor. Tutunduğun nesneler ise seninle birlikte büyümek yerine eskiyor…

Kendini güvende hissetmek için sıkı sıkıya bağlandığın insanları düşün. Sıkı sıkıya tutunarak karşındakine nefes bile aldırmadığın hangi ilişkin sağlıklı bir şekilde devam etti?

“Senin canında bir can vardır. Sen o canı ara. Eğer arayabiliyorsan, onu sen kendinde ara, kendinden dışarda arama.” demiş Rumi… Aparigraha'nın temeli bu, değil mi?

Benzer Yazılar

Yoga Nedir? Yoga neyi dönüştürür ve geliştirir?
Yin Yoga’da uzun uzun durmasak olmaz mı?
Şu anda kalmak neden bu kadar zor?
Meditasyon beynin yapısını nasıl değiştiriyor

Yorumlar

    Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol!

Yorum Bırak

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır.