Yoga Nedir? Yoga neyi dönüştürür ve geliştirir?

Yoga nedir konusuna gelmeden önce, yoga nerede ve ne zaman ortaya çıktı önce ona bakalım.

Yoga’nın en az beş bin yıllık bir geçmişi olduğu, doğduğu toprakların da Hindistan olduğu söylenir. Yoganın başlangıcıyla ilgili kesin bir tarih olmasa da M. Ö. 3000 yıllarında Hindistan’da bulunan bazı erken arkeolojik kanıtlarda yoga pozlarını içeren duruşlar resmedilmektedir.

Yoga’nın Sanskritçe ‘yuj-yuc’ kelimesinden türetildiği düşünülmektedir. Yuj Sanskritçe’de birlik olmak anlamına gelir ve yoga birleşmek, bir olmak, bağlantıda olmak gibi anlamları çağrıştırır.

Yogaya dair günümüze ulaşan en eski yazıt Patanjali’nin Yoga Sutraları’dır. Patanjali Yoga Sutraları’nda farkındalık ve aydınlanmaya giden yolun 8 saç ayağından bahseder.

⇒ Yama; kaçınma, arınma anlamına gelir. Kişisel tutumları ifade eder ve kendi içinde 5 bölüme ayrılır.

       ►Bunlardan ilki Ahimsa şiddetsizlik, Satya dürüstlük, Asteya çalmamak, Brahmaçarya Sahip olduğun enerjiyi ve kaynakları doğru kullanmak ve sonuncusu Apariraha tutmamak, serbest bırakmak olarak anlatılır.

⇒ Nyama; güçlendirilmesi önerilen ruhsal yönelimleri tavırları ifade eder. Nyamalar da kendi içinde 5’e ayrılır.

       ►Sacha saflık, temizlik, Santocha o anın içindeki hoşnutluk, Tapas güçlü istek, tutkunun ateşi, Svadhyaya kendini eğitmek, iç gözlem, çalışma hali, İshvara Pranidhana ise adanmak olarak belirtilebilir.

⇒ Asana; duruş, oturuş

⇒ Pranayama; nefes, enerji çalışmaları

⇒ Pratyahara; duyu farkındalığı, içe yönelme

⇒ Dharana; dikkatin odağa doğru yönelmesi, çapa

⇒ Dhyana; açık farkındalık, odağın sürekliliği

⇒ Samadhi; oluş, uyanış, aydınlanma

Bu kadar eski bir felsefe ve kültürden gelen yogayı günümüzde genel geçer, tek bir tanım ile anlatmak maalesef pek mümkün değildir. Yoga daha çok bir yöntem ve yaşam şeklidir. Yoga için bir pratik veya bir yol diyebiliriz. Hem bir uygulama hem de kişisel bir tavırdır.

Yoga kimisi için bedensel esnekliğini artırmak için bir araçken, kimisi de için kendiyle ve çevresindekilerle ilişkisini düzenlemek için kullanılan bir yöntem olabilir. Kimisi sırt ağrılarını azaltmak için yoga yaparken, kimisi odaklanma sorununa bir çözüm ararken yoga ile tanışır. Kimisi yogayı harika fotoğraf kareleri çıkarmak için deneyimlerken kimisi de eklemlerinin sağlığı için yoga deneyimler. Bunların hiçbiri yanlış değil, yoga ihtiyaçlarımıza yönelik müthiş bir yelpaze sunar ve yoga bütünsel olarak bedeni dengeler.

Bedensel gelişim için yogaya başlamışken, kendimizi zihinsel değişimler yaşarken bulabiliriz. Aynı şekilde, zihinsel çalışmalar için yoga yapıyorken kendimizi beden sağlığımızı ve postürümüzü geliştirmiş olarak da bulabiliriz.

Yoga fiziksel pratikler ya da meditasyon ve nefes çalışmalarıyla duyusal farkındalık geliştirmeye başlar ve yogaya dair ne yapıyorsak yapalım bu bir içsel çalışmaya dönebilir. Bedenimde şu anda ne oluyor sorusunu sormaya, bedeni ve zihni keşfetmeye başladığımız günden itibaren bir dönüşüm başlar. Yogada kati ve mutlak olan hiçbir şey yoktur.

Peki bugün senin için yoga nedir?

Benzer Yazılar

Yin Yoga’da uzun uzun durmasak olmaz mı?
Şu anda kalmak neden bu kadar zor?
Meditasyon beynin yapısını nasıl değiştiriyor

Yorumlar

    Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol!

Yorum Bırak

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır.