Yin Yoga’da uzun uzun durmasak olmaz mı?

Başlıktaki sorunun çok kısa bir cevabı var aslında. Hayır, olmaz

Tabii bu sorunun cevabının neden hayır olduğundan bahsedebilmek için önce Yin Yoga nedir, bedenimize ne yapar biraz onlara bakalım.

Yin Yoga, yang formunda olan hatha yoga ve türlerinin aksine kas dokusunu değil bağ dokusunu hedef alarak çalışır. Yin Yoga’da pozlarda 2 ila 10 dakika arasında uzun süreli olarak kalınır. Yin Yoga derslerinde kaslar tamamen rahat bırakılır ve bağ dokusunun gerilmesi ve esnemesi amaçlanır. Meditatif yönüyle sakinliğe davet eden Yin Yoga’da bedendeki enerji hatları, meridyenler üzerinde derin bir çalışma gerçekleştirilir. Yin Yoga’nın ardından tüm bedene masaj yapılmış gibi bir rahatlama ve gevşeme hissi yaşanabilir. Pasif, içe dönük ve sakin bir enerjinin hakim olduğu Yin Yoga her seviyeden öğrenci için uygundur. Derslerde opsiyonlar fazlasıyla aktarıldığı için, herkes kendi beden sınırı içinde Yin Yoga’yı uygulayabilir.

Bahsedilen bu tanımlamalarda dikkatinizi çektiğine inandığım bir ifade var. Bağ Dokusu yani Fasya…

Fasya organları, kasları ve kemikleri bir örümcek ağı gibi tek tek sararak paketleyen bir ağ olarak tanımlanabilir. Fasya vücudu bir arada tutabilen bir örtü gibidir. Bugün fasyayı bedenden çıkarırsak hiçbir şey olduğu yerde kalmaz. Fasya vücuttaki en geniş sistemdir ve her şeye dokunarak, her şeyi bir arada tutar.

Tom Myers da fasyayı şöyle tanımlıyor:

‘70 trilyon hücremizi uygun yerlerde bir arada tutan, lifli, yapışkan ve ıslak proteinlerden oluşan üç boyutlu örümcek ağıdır. Fasya baştan ayağa, doğumdan ölüme, mikrodan makroya kadar her yerdedir.’

Bu kadar büyük tanımları olan, her şeyi kapsayan ve her yerde olan fasyanın sağlıklı olup olmadığı ve bunun için neler yapılabileceği de üzerinde durulması gereken önemli konular olarak karşımıza çıkıyor. Ancak üzücü olan ise fasyanın öneminin bilim dünyasında çok geç fark edilmiş olması. 2017 yılında dünyada ilk uluslararası fasya araştırma kongresi düzenlenene kadar, fasya hakkındaki bilgiler bedendeki boşlukları dolduran, her şeyi bir arada tutan bir yapı olmasıyla sınırlıydı. Fasya çok uzun yıllar kaslar, kemikler, iç organlar, damar veya sinirlere ulaşabilmek için bedenden kesip atılan yüzüne bakılmayan bir dokuydu. Şimdi ise hakkında oldukça geniş araştırmalar mevcut 

Hareket geçmişimiz, yediklerimiz, stres seviyemiz ya da yaşımıza kadar pek çok etken fasyayı olumlu ya da olumsuz etkileyebiliyor. Fasyanın yapısının değişerek sertleşmesi, katılaşması durumunda bel, boyun, eklem ve iç organ ve kronik ağrılarına sebep olma ihtimali yüksek. Bunun dışında pek çok rahatsızlığa da zemin hazırlayabiliyor.

Fasyanın sağlıklı yapışkan, bir nevi jel gibi olan yapısını korumak için yin yoga uygulamaları doğrudan bağ doku üzerinde çalıştığı için oldukça kıymetli. Bağ doku ile ilgili yin yoga dışında, bağ doku masajı ya da silindirlerle yapılan çalışmalar da gerekli görüldüğü durumlarda uygulamak mümkün.

Yin Yoga’ya dair merak ettiklerin varsa ve kendi bedeninde de deneyimlemek istersen, Canlı Ders programını inceleyebilir ve Yin Yoga derslerine katılabilirsin.

Sevgiyle,

Benzer Yazılar

Yoga Nedir? Yoga neyi dönüştürür ve geliştirir?
Şu anda kalmak neden bu kadar zor?
Meditasyon beynin yapısını nasıl değiştiriyor

Yorumlar

    Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol!

Yorum Bırak

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır.